Könyvajánló: Coaching alapok és irányzatok

Ugye emlékszünk még, hogy az amerikai filmekben annak a személynek, aki a medence/ring/pást/pálya szélén vörös fejjel üvöltve biztatja a versenyzőt, majd a győzelmi babér learatása után annak nyakába borulva örül, tréningruhája hátuljára mindig a „coach” felirat van hímezve? A szó magyarul edzőt jelent, és bár a coaching némileg más módszerekkel dolgozik mint némely sport edző, mégis hasonló feladattal rendelkezik: a lehető legtöbbet kell kihoznia a célszemélyből.

Bár már hazánkban is évtizedes múltra tekint vissza a coaching, még mindig elmondhatjuk azt, hogy nem találta meg a helyét. Sokan fölösleges úri huncutságnak tartják, mások nem igazán tudják megkülönböztetni a menedzseléstől, megint másoknak fogalmuk sincs arról, hogy mit is takar ez az eszköz.

Kelló Éva könyve a szakma és a társszakmák részéről is repesve fogadott, hiánypótló mű, amely kristálytiszta rendet vág a terület eszközei, céljai, lehetőségei között. A módszertan részletes bemutatása mellett abban is megalapozott tanácsokkal szolgál, hogy mely helyzetben melyik technika vagy megközelítés lehet az irányadó, illetve célravezető.

Egy coachnak egyáltalán nincs könnyű dolga, hiszen nem egzakt adatokkal dolgozik, hanem meg kell ismernie egy embert kívülről és belülről egyaránt, meg kell tanulnia irányítás nélkül terelgetni és döntéshozatal nélkül bátorítani. Ehhez biztos kézzel és megfelelően pallérozott készségekkel kell tudnia a tálcáról eszközt választani. A Kelló Éva által szerkesztett könyv ebben nyújt óriási segítséget.

Az összefoglaló mű a coachingot mint szolgáltatást igénybe vevők számára is erősen javasolt olvasmány. Számukra nem annyira a módszertani összegzés, hanem az összefüggések felismerése a fontos. A szakma színes eszköztárának átfogó bemutatása a kétkedők meggyőzésére alkalmas, a technikák pedig rávilágítanak arra, hogy milyen perspektívát kínál az, ha okosan kezeljük a gyengeségeinket és bátran használjuk az erősségeinket a szakmai előrehaladásunk során. Bármilyen szakmában, bármilyen területen is tevékenykedünk, ha rendet és egyensúlyt tudunk tartani az adottságaink és a céljaink között, nyert ügyünk van, ha ez nem sikerül, lassú és fájdalmas lemorzsolódásra vagyunk ítélve.

A tízféle coaching technikát a szakma tíz elismert coach-a (köztük a szerkesztő) mutatja be egy-egy fejezetben.

Coach képzés, mediációs képzés