Coaching technikák

Egyre többen kezdik felismerni, hogy a coaching mennyire pozitív hatással van az életükre, így – Magyarországon is – folyamatosan növekedik a módszer ismertsége és népszerűsége.

Persze még mindig akadnak, akik nem ismerik, vagy nem hisznek benne, de számtalan példa igazolja, hogy valóban képes jobbra fordítani az emberek sorsát.

Ehhez nem kell semmilyen meglepő dologra gondolni.

A coaching módszere abban segít az ügyfélnek, hogy maga jöjjön rá, mi az, ami nem működik az életében, ismerje fel, hogy ez mennyiben az ő hibája, lássa át, hogy mit tehet azért, hogy jobb legyen neki, és legyen bátorsága cselekedni. Ha mindez megvan, minden adott ahhoz, hogy jobbá tegyük az életünket.

A legfontosabb technika: beszédtechnika

A coaching technikákat nem kell valamiféle misztikus dologként elképzelni, legtöbbször egyszerű beszélgetéseket kell elképzelnünk.

Természetesen ezek nagyon gondosan, precízen megtervezett és felépített beszélgetések, melyek során lassan és óvatosan vezetik rá a klienst, hogy hol van a helyzetére a megoldás. Kérdezéstechnikai felkészültségre és az aktív figyelem magas szintű alkalmazására van szükség. A legismertebb technikák a következők:

  • akcióorientált coaching technika
  • intervenciós, konfrontatív módszer
  • átkeretezés
  • metafora
  • imagináció
  • egyéb kreatív fejlesztő feladatok

Folyamatvezetés szempontjából általában a coach mindig azt nézi meg, hogy milyen külső tényezők okoznak gondot az érintett életében vagy helyzetében, tehát passzivitásból indul, majd szép lassan eljut odáig, hogy vajon mi az, amiről a coachee maga tehet, ebből pedig oda, hogy min kell változtatnia. A coaching akkor sikeres, ha az ügyfél el is tudja érni a kitűzött célokat, képes a változásra.

Különböző területek – különböző coachingeszközök

A coaching technikák része az is, hogy különválasztják az egyes életterületeket, így még hatékonyabb lehet a módszer. Van például külön életvezetési coaching, úgynevezett life coaching, aminek az a lényege, hogy egy adott személy saját életét segít rendezni mind a munka, mind a magánélet terén.

A Business coaching az üzleti életben segít például menedzsereknek, de egész csapatoknak is lehetőségük van coachingra, hogy egy projektet hatékonyabban tudjanak vinni, jobban kezeljék az egymás között felmerülő konfliktusokat. Létezik direkt vezetőknek szóló coaching, ebben az esetben kimondottan a munkahelyi életet célozza meg a kezelés.

Coach képzés, mediációs képzés