Coaching könyv

Bár hazánkban a coaching mint olyan még kevéssé ismert szakterület, azonban szerencsére a coaching könyvek egyre nagyobb számban jelennek meg magyar nyelven is.

A coachingnak az Egyesült Államokban mára több évtizedes hagyománya van, ezért nem véletlen, hogy a legtöbb coaching könyv Amerikából kerül hozzánk. Ezzel együtt is érdemes megváltogatnunk azt, hogy milyen könyveket is forgatunk a témában – bár a magyar nyelvű szakirodalom szűkös, a fordítás pedig többnyire az arra érdemes könyvekre korlátozódik.

Coaching a munkahelyen

Magyarországon a coaching kifejezetten life coaching formájában jelentkezett először, melynek elsődleges célja a magánéleti, családi, személyes problémák megoldása. Miután a coaching ezen ága elkezdett terjedni, egyre több coaching könyv jelent meg magyar nyelven is a témában, azonban a coaching munkahelyi alkalmazása csak az elmúlt években kezdett egyre népszerűbbé válni.

Az első magyar nyelven is megjelent szakirodalom, az első olyan coaching könyv, mely a munkahelyi coach gyakorlattal foglalkozik, az Julie Starr amerikai coach könyve, mely magyarul a Coach szemlélettel a munkahelyen címmel jelent meg.

A magyar szakirodalom

Természetesen coaching könyv az elmúlt években már született magyar szerzők tollából is, bár egyelőre a hazai szakértők egy része a külföldi, főleg német és amerikai szakemberek munkái alapján írt, a coaching szakma jelenlegi fejlődése és terjedése mellett néhány éven belül várható az eredeti magyar nyelvű szakkönyvek nagyszámú megjelenése.

Íme néhány kedvelt kiadvány:

  • dr. Mészáros Ádám: Coachok kézikönyve (könyv letöltése pd formátumban itt >>)
  • Komócsin Laura: MÓDSZERTANI KÉZIKÖNYV coachoknak és coaching szemléletű vezetőkek I-II.
  • Komócsin Laura: 77 TANULSÁGOS TÖRTÉNET VEZETŐKRŐL COACHOKTÓL ÉS TANÁCSADÓKTÓL
  • Pulay Gyula: A szeretett vezető
  • Peter Szabo: Rövid és tartós coaching. Megoldásközpontú beszélgetések

Miért fontos, hogy olvassunk coaching könyveket?

A coachingnak számos olyan fontos tartalmi eleme van, mely a szakember személyisége által meghatározott: az empátia, a kommunikációs készségek, mások meghallgatásának a képessége mind olyan dolgok, melyek bizonyos szintig fejleszthetőek (alapvetően tréningek, szituációs gyakorlatok segítségével).  ug

Ezzel szemben a különböző módszerek, technikák és megoldások azok, melyeket a coaching közösség coaching könyv formájában oszt meg egymással – a legjobb coachok a saját és egymás tapasztalataiból merítve fejlődnek, formálódnak, bővítik eszköztárukat.

Zárásként hadd ajánljunk néhány külföldi, de magyar nyelven már elérhető szakirodalmat is:

  • Cora Besser-Siegmund & Harry Siegmund: Wingwave-Coaching: Készségfejlesztés és stresszkezelés szelíd ráhatással
  • Detlev Blenk: Történetek trénereknek és coachoknak, vezetőknek, tanároknak, tanácsadóknak
  • John Whitmore: Coaching a csúcsteljesítményért.
  • Daniel Meier: A coach hajónaplója
Coach képzés, mediációs képzés