A coaching fogalma és definíciója

Valószínűleg mindenki hallott már a coaching fogalmáról, azonban sokan nem tudják, mit jelent pontosan.

Ez annak köszönhető, hogy Magyarországon – felhasználói oldalról –  nem igazán terjedt még el a coaching. Bár maga a szakma népszerű külföldön, és nálunk is egyre népszerűbb képzési terület, a hazai ügyfélréteg folyamatosan kialakulóban látszik, és  ugye szokták mondani: „ami késik, nem múlik”.

A coaching lényege, hogy jól felépített beszélgetések segítségével igyekszik rábírni az egyént, hogy mozduljon ki a számára kellemetlen helyzetből, tegyen azért, hogy jobb legyen a sorsa, elérje a vágyait és céljait, illetve merjen változtatni élethelyzetén.

Miért pont coaching?

A coaching fogalma eredetileg a sportban volt használatos. A coach edzőt, a coaching pedig edzést jelent.

Az 1980-as évek elején kezdték el a coaching kifejezést az üzleti életben is használni. Ennek alapja, hogy az edző célja a sportoló teljesítménynövelésének segítése, a coach pedig gyakorlatilag ugyanezt csinálja az üzleti életben: célja, hogy ügyfele maximális teljesítményt nyújthasson.

A sikeres coaching fontos feltétele, hogy a coach és az ügyfele között tökéletes bizalmi viszony legyen, mert csak így lehet sikeres a módszer.

Segít, hogy eredményesek legyünk

A coaching lényege tehát összefoglalva az, hogy segíti az ügyfelet abban, hogy kiemelkedő eredményeket tudjon elérni az életének bármely területén, így a munkában, a magánéletében.

A coaching mindezt beszélgetésekkel  és speciális coaching technikákkal éri el: rávezeti az ügyfelet arra, hogy lássa meg a saját hibáit, és igyekezzen azokat javítani, valamint ismerje fel, hogy ő maga mit tehet annak érdekében, hogy javuljon a helyzete, elérje a céljait. A cél tehát tulajdonképpen az önbizalom növelése,  és annak belátása, hogy igenis felelősek vagyunk a sorsunkért: bármikor tehetünk, hogy jobbra forduljon az életünk.

Több típusa létezik

A coachingban több irányzat fejlődött és vált önálló ággá az elmúlt évtizedekben:

  • life coaching, mely kimondottan a magánélettel és a munkahellyel kapcsolatos problémákat segít leküzdeni, illetve abban, hogy a kettő összehangolható legyen.
  • A business coaching menedzsereknek segít, hogy a beosztottjaikat fejlesszék, és jobb teljesítményt érjenek el, a executive coach pedig kimondottan vezető pozícióban lévőknek tehet jó szolgálatot.

A coaching lehet egyéni vagy csoportos is, természetesen a probléma természetétől és az igényektől függ, hogy melyik hasznosabb.

Coach képzés, mediációs képzés