Brief coaching – Megoldásközpontú megközelítés

A Solution Surfers svájci központú coach tréner szervezet, amelynek leányvállalatai a világ számos országában megtalálhatóak. A magyar képviselő kiadót is fenntart, és a cég nevéhez híven folyamatosan monitorozza a nemzetközi szakkönyvi kínálatot, azzal a céllal, hogy a leghatékonyabb és legizgalmasabb köteteket hozhassa el a magyar olvasók számára.

A brief coachingról nem ez az első kötet, amelyet megjelentettek (lásd még Megoldások nyomában, Megoldásközpontú munka, Rövid és tartós coaching stb.). A megoldásközpontú coaching fókuszába a cél kerül, vagyis a feladat ebben az esetben nem az ügyfél életének/erőforrásainak harmonizálása, hanem kifejezetten a célszalag átszakítása. Talán sokan furcsállják, hogy a cél elérésének második lépése annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy honnan tudjuk, hogy ott vagyunk már (az első a cél megfogalmazása, természetesen).

A brief coaching különlegessége, hogy a probléma (hol vagyunk, miért vagyunk itt, miért távoli a cél, miért haladunk lassan) nem tárgya a közös munkának, a coach és az ügyfél is csak az előremutató dolgokra koncentrál (hibák helyett erőforrások felkutatása, állapotfelmérés helyett jövőkép felvázolása stb.). A kontrollpont így nem a múlt, hanem a jövő, és a cél nem a távolodás a nem kívánt dolgoktól, hanem a közeledés az ideális felé.

A kötet nem csak jól használható gyakorlati útmutató, hanem rendkívül tanulságos esettanulmány-gyűjtemény is. Több évtized kikristályosodott tapasztalata, számtalan tanulság összegzése elegáns, kifinomult és lenyűgözően friss kivonatát adja a coach munkájának, miközben zavarba ejtő és tanulságos kérdéseket tesz fel a gyakorló szakemberek számára, amelyek megválaszolásánál azonnal alkalmazhatják is az olvasottakat.

A három londoni coach és tréner – Chris Iveson, Evan George, Harvey Ratner – által jegyzett kötet hangvétele könnyed, mondanivalója azonban elgondolkodtató, magyarázatai gyakorlatiasak. Így érezhetjük meg saját bőrünkön a coach szakma sokrétűségét, tehetjük magunkévá gondolkodásmódját és változtathatjuk meg a felismerései révén akár a saját életünket is.