Life coach képzés

Mire figyeljünk life coach képzés választásakor?

Az alábbiakban egy 5 pontból álló, FÜGGETLEN, rövid összefoglalót adunk olvasóinknak a hazai life coach képzések helyzetéről, hogy a leendő hallgatók könnyedén és magabiztosan tudjanak képzést választani a hazai képzési palettáról.

1) Csak személyes ajánlás alapján válasszunk!

1) Soha ne menjünk úgy el egy képzésre, hogy ne beszéltünk volna legalább két-három korábbi résztvevőbel, aki az adott képzést elvégezte.

2) Sokszor megtapasztaltam már, hogy aki jó a gyakorlatban, az nem biztos, hogy jól is oktat. Mert az oktatás az egy külön szakma. Ugyanakkor sokkal életszerűbben, és használhatóbban tanulhatunk az oktatótól, ha valós tapasztalat áll mögötte!

Keressünk tehát olyan oktatót, aki jól oktat és emellett valós rutinnal is rendelkezik!  (Ez utóbbival bizony nem minden oktató rendelkezik.)

2) Akkreditáció?

A képzések akkreditációjáról mindig érdeklődjünk, de a választásunkat ne az akkreditációról szóló ismertetőre alapozzuk! Erről a FONTOS szempontról bővebben olvashat ezen az oldalon >>

A hazai képzések legtöbbje egyébként a nemzetközi akkreditációhoz szükséges kompetenciák mentén alakította ki a tematikáját, így valószínűleg az alábbi jellegű modulokkal találkozhatunk a képzések leírásában:

1. A coaching alapjai, etika
  2. Coaching szerződés
  3. Bizalom és intimitás a klienssel
  4. A coach jelenléte
  5. Aktív hallgatás (értő figyelem)
  6. Hatásos kérdezéstechnika
  7. Kapcsolatteremtés közvetlensége
  8. Tudatosság elősegítése
  9. Akcióterv, cselekvési terv készítése
  10. Tervezés és célállítás

3) Life coach képzés: önmagunkkal kezdjük

Sokan azt gondolják, hogy a coaching a kérdezés tudománya, azonban pusztán kérdezéstechnikai oktatással nem érdemes beérni sehol. Miért?

A jó life coach képzések során megtanuljuk használni adottságainkat. Az empátia és a magas érzelmi intelligencia kifejezetten fontosak egy life coach életében – ezek segítenek abban, hogy az elsajátított elméletet minden egyes ember esetében megfelelően alkalmazzuk a gyakorlatban.

Sok képzésen látjuk, hogy a résztvevők egymás coacholják (ahelyett, hogy valós ügyfeleken gyakorolnának). És bár első látásra ez meglepő, life coachként mindenkinek az első ügyfele gyakorlatilag saját maga kell, hogy legyen – ezzel indul a segítővé válás folyamata, hogy a saját életünket tesszük elsőként rendbe.

1. Egy jó képzés során a legtöbb résztvevő első lépésként önmagát ismeri meg: felismeri a saját problémáit, kérdéseit az életével kapcsolatban.
  2. Következő lépésként pedig a személyes kudarcokat és gátakat felismeri, meglátja és legyőzi coach-társa segítségével.

Természetesen a fentiek MELLETT jó, ha a képzés megtanít arra, hogy hogyan kell megfelelően kérdezni a caochee-tól. Szokták mondani, hogy life coachnak lenni nem munka, hanem valójában életmód, ennek az életmódnak pedig a része, hogy a jó kérdést tegyük fel a jó időben. De sokkal fontosabb, hogy alaposan ismerjük magunkat, és coachként azzal dolgozzunk, ami az erősségünk.

4) Hol tanuljunk?

Jelenleg több képzőintézmény is indít coach képzéseket nagyobb városokban, ezért érdemes alaposan utánajárni és gondosan megválasztani coach oktatónkat. Készítettem egy rövid videót a megfelelő választáshoz:

Bár fontos szempont, hogy ne az utazás vigye el a pénzünket és az időnket, javasoljuk inkább az oktató személye alapján választani. Íme néhány tipikus helyszín, amelyekből kivastagítjuk azokat a városokat, ahol rendszerességgel szerveznek life coach képzést.

• Budapest
  • Veszprém
  • Zalaegerszeg

5) Kitől tanuljunk?

Nagyon sokat tud adni coaching tanulmányainkhoz, ha az oktató karizmatikus személyiség, van jövőképe és a coaching lelkes képviselője. A hazai oktatók nagyon változatos életúttal, szakmai tapasztalattal rendelkeznek, amely átjön és érződik a képzés során. Az oktatókról íme rövid áttekintő lista:

• Dr. Székely Vince
  • Joó Zsuzsanna
  • S. Tóth Márta
  • Besnyi Erika
  • Turai Léda
  • Kanizsai Dóra
  • dr. Rusznák Tamás
  • Dr. Kollár József PhD
  • Snír Péter

Jó tanulást!

Nagyon sok örömöt kívánok Önnek tanulmányaihoz, kívánom, hogy a coaching segítségével, alkalmazásával és gyakorlásával találja meg azt a szakmai, önismereti és önmegvalósítási utat, amelyen mindig is szeretett volna járni!

Dr. Mészáros Ádám

U.i.: coaching tanulmányaihoz szeretettel ajánlom letöltésre a Coachok kézikönyve című ingyenes könyvemet és a hozzá tartozó online tanfolyamomat.