Mi a különbség a párkapcsolati coaching és a házassági tanácsadás között? Milyen képzésen érdemes ezeket tanulni?

Párkapcsolati coaching képzés

2013-ban indítottam el párkapcsolati coaching és házassági tanácsadói képzésemet. Azóta sok hazai coach, mediátor, segítő szakmában dolgozó szakembert volt részem kiképezni.

Párok segítésével foglalkozó segítő irányzatból több is létezik, de én a mediáció módszere mellett a coaching és a tanácsadás módszertanának vagyok a híve, lelkes alkalmazója.

A két módszertan elhatárolása

E kér módszer sokban hasonlít egymásra, de a legszembetűnőbb különbségek ezek:

Párkapcsolati coaching:

• jövőorientált
  • egyéni előnyös tulajdonságok megtalálására, felerősítésére, a kapcsolati lehetőségekre koncentrál
  • egyénre szabott
  • a hogyanra kérdez
  • a megoldás a coachee-tól származik
  • nincs diplomához kötve, változatos alapdiplomájú coachok végzik

Párkapcsolati tanácsadás:

• jelen-és jövőorientált
  • általános problémákból kész megoldás felé vezetett ülés formájában
  • az általános tanácsokból a pár helyzetének megfelelő tanácsot használja
  • inkább választ ad
  • a megoldás a tanácsadótól származik
  • különböző alapdiplomájú tanácsadók végzik, egyházi alkalmazottak házassággondozásként végzik

Amit fontos kihangsúlyozni, hogy nem foglalkozunk az egyéni lelki sérülésekkel. (Ez az egyik óriási különbség a párterápiás iskolákkal szemben).
A párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, „face to face” tréner képzésemen e két irányzat legfontosabb folyamatait és módszertanát tanítom.

Mivel mindenkinek van ilyen „sérülése”, azokkal együtt kezeljük a házaspár problémáit. A legtöbb esetben kezelni tudjuk ezeket. Hiszen mindannyiunknak vannak egyéni problémái és sérülései. Akik boldog párkapcsolatban élnek évtizedeken át, szintén hordoznak bizonyos jellegű és mélységű sérüléseket.

Amennyiben egy párnak volt legalább 2-3 jó közös éve, úgy az egyéni sérüléseikkel együtt ki tudtak jönni egymással. Így a kapcsolatuk dinamikáján dolgozva rendezhetjük a kapcsolatot.

Ha már az első hónapokban, években is szenvednek, úgy elgondolkodtató, hogy egyéni sérüléseik olyan súlyosak, hogy egyéni terápia megkezdése javasolt számukra. Ezt külső szakemberek ajánlásával tesszük meg.

A képzés folyamán megtanuljuk, hogy coachként és tanácsadóként meddig terjed szakmai kompetenciánk, és mikor van szükség a kliens egyéni sérüléseinek külső szakember általi feldolgozására, azaz egyéni terápiára (pl. pszichoterápia, családállítás, pszichodráma vagy egyéb alternatív terápiás módszerek).

Jelentkezés

A képzésre folyamatosan várjuk a jelentkezéseket, jelenleg havi rendszerességgel indítunk képzési csoportot. Jelentkezni a coachiskola@parkapcsolatikonfliktusok címen lehet.

Jelentkezés után további információt küldünk a képzési időpontokról, a helyszínről, a képzési díjról és a képzés pontos tematikájáról..